Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNDE ŞİİR ALGISI
Şiir, çocukların daha ninnilerden, oyun tekerlemelerinden aşina olduğu, ritmi, tekrarları ve kısalığıyla Çocuk Edebiyatının özel bir türüdür. Duygulara ve hayallere dayalı dili ve dinlemek kadar okumakla verdiği zevkle dil öğretim çalışmalarının etkili araçlarındandır. Öğretimin her kademesinde dil ve edebiyat eğitiminin bir aracı olarak şiir üzerinde yeterince durulmamakta ve bu alanda yapılan çalışmalar öğrencilerin ve öğretmenlerin şiirden çekindiğini ve şiiri yorumlamakta zorlandığını ortaya koymaktadır. Çalışma ilkokul öğrencilerinin şiir algılarını belirlemeye yönelik yapılmıştır. İlkokul 2. ve 4. sınıflarda uygulanmıştır. Öğrencilere Üstün Dökmen'in Selam şiiri okunmuş, şiiri dinledikten sonra akıllarına gelen ilk rengi yazmaları istenmiştir. Aynı şiir öğrencilerde aynı renkle mi algılanmaktadır, ortak algı sağlanabilmekte midir, analiz edilmiştir. Benzer duygular aynı renklerle mi tanımlanmaktadır? İlkokul öğrencilerinin henüz karışmamış, bilgilerle yığılmamış zihni, aynı şiiri aynı resim ve şekillerle mi algılamaktadır? Bu soruların cevabı aranmış, şiir ikinci kez okunduktan sonra da şiirin resmini yapmaları istenmiştir. Bütün çocukların şiiri algılayabildiği, 4. sınıf öğrencilerinin 2. sınıflara göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Dolayısıyla şiir öğretimi öğrencinin şiir algısı üzerinde etkili olmaktadır.

Keywords
şiir algısı, duygu, renk, ilkokul öğrencileri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri