Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SPORLA İLGİLENEN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİK TUTUMLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
Bu çalışmada amatör, profesyonel veya hobi olarak sporla ilgilenen ortaokul ve lise öğrencilerinin matematik tutumları ve bu tutumların ilgi, kaygı, çalışma, gereklilik alt boyutları araştırılmıştır. Araştırma için üç devlet okulu ve dört özel okulda öğrenim gören toplam 342 öğrenciye anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda herhangi bir sporla amatör, profesyonel ya da hobi olarak ilgilenen öğrencilerin yarısından fazlasının matematik dersine karşı olumlu tutum içinde olduğu görülmüştür. Ancak alt boyutlar incelendiğinde; spora ayrılan zaman arttıkça ilgi ve çalışma ortalamasının düştüğü, erkek öğrencilerin matematik kaygısının kız öğrencilerden fazla olduğu, ortaokul öğrencilerinin matematik kaygısının lise öğrencilerinden fazla olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan sporcu öğrencilerin matematiğe duyduğu ilginin cinsiyete ve okul türüne (devlet okulu, özel okul) bağlı olmadığı da tespit edilmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucu da sporla ilgilenen öğrencilerin matematik dersine karşı sorumluluk duygularının yüksek olduğudur.

Keywords
Matematik, spor, tutum, ilgi, kaygı, akademik başarı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri