Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DOKUZ IŞIK DOKTRİNİNDE KÖYCÜLÜK: İLKESEL BİR BAKIŞ
Özet Bir ülkenin, toplumun ya da bir milletin ekonomik ve sosyal yönden kalkındırılması ile ilgili çeşitli düşüncelerin ortaya atılması ve bu düşüncelerin uygulanabilirliği yönünde bazı adımların atılması oldukça önem arz etmektedir. Bu açıdan bakıldığında bu ve benzeri düşüncelerle, Türk Milletinin de ileri bir refah düzeyine sahip olması ve müreffeh bir yaşam sürmesi konularında atılan her türlü adımın, Türk Milleti tarafından da önemseneceği bilinmektedir. Bu noktadan hareket edilerek bu çalışmada, Alparslan Türkeş tarafından ortaya atılan ve Türk Milletinin kalkındırılması için çeşitli ilkeleri, Türk Milliyetçiliği ve Ülkücülük esasına dayandırılarak açıklamaya çalışan, Dokuz Işık Doktrinin genel olarak incelenmesi öncelikli olarak ele alınmıştır. Çalışmada, bu doktrin kapsamında yer alan, Köycülük İlkesinin temel prensipleri ve Türk Milletinin kalkınma hedefi doğrultusundaki önemi, çeşitli yönleri ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın, Dokuz Işık Doktrini ile ilgili yeterli düzeyde yapılamayan akademik değerlendirme ve incelmelere de katkı sunabileceği ön görülerek, çalışma bilimsel bir disiplin içinde ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler:

Keywords
Dokuz Işık Doktrini, Alparslan Türkeş, Köycülük, Türk Milliyetçiliği, ülkücülük.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri