Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İMGENİN GİZEMLİ ÇOCUKLARI
Görsel Sanatlar tarihinde, çıplak kadın tasvirleri sanatın başlangıcından günümüze değin tartışılan konuların başında gelmektedir. Egon Schiele, Felicien Rops, Edgar Degas, Lucian Freud, Gustave Courbet, Édouard Manet gibi sanatçılar bu tasvirleri üreten sanatçılardan bazılarıdır. Farklı zamanlarda sergilendikleri çevrelerce eleştirilmiş, protesto ya da fiziki saldırıların hedefi olmuşlardır. Fakat Balthus (Balthasar Klossowski de Rola) ’un eserlerine bakıldığında rahatsızlığın boyutunun farklı olduğu görülmüştür. Çünkü bu resimlerde kullanılan modeller çocuktur. Bu çocuklar çocukluğa uygun düşmeyen duruş ve davranışlara sahiptirler. Balthus’un eserlerinden yola çıkarak, çocuk modellerin benzeri şekilde kullanıldığı sanat eserleri incelenmiştir. Mia Merrill’in bir imza kampanyasıyla başlatmış olduğu müstehcen çocuk imajlarına olan tepkisi, makaleye yön veren önemli bir başlangıçtır. Makalede yer alan örnekler her ne kadar sanat eseri olarak nitelendirilse de, bu eserlere konu olan çocuk modellerin sanat kisvesi altında olumsuz amaçlar için kullanılıp kullanılmadığı araştırmanın esas unsurudur. Bundan dolayı çocuk-sanat-istismar-müstehcenlik kavramları hukuk, sanat ve sosyal yaşam alanlarında araştırılmıştır.

Keywords
Balthus, Çocuk, İmge, Schiele

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri