Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KİTAP DEĞERLENDİRME YUMUŞAK GÜÇ: DÜNYA SİYASETİNDE BAŞARIYA GİDEN YOL
“Soft Power: The Means To Success in World” adlı Joseph Nye tarafından kaleme alınan eser, beş bölümden meydana gelmektedir. Güç kavramı tanımlanarak başlanılan ilk bölümde güç kaynaklarını elde tutmakla, onu kullanmanın aynı anlamı taşımadığı vurgusu yapılmıştır. Ülkelerin zamanın ruhuna uygun şekilde hareket ederek doğru stratejiler ile istedikleri sonuca ulaşacağını belirten Nye’a göre yumuşak güç, herhangi bir açık tehdit olmadan karşı tarafın bir amacı desteklemesi veya benimsemesidir. Bunun sağlanması için de kendi amacını kabul ettirmeye çalışan tarafın soyut bir cazibeye sahip olması gerekmektedir. Bu bölümde Nye, ayrıca ülkelerin yumuşak güç yerine sert gücü kullanmalarının yol açtığı büyük maliyet sebebiyle, demokratik ülkelerde ancak geçerli bir ahlaki gerekçeye dayanarak sert gücün kullanabileceğini vurgulamıştır. Yumuşak güç kullanımının sert güce nazaran daha az maliyetli fakat daha yüksek stratejik kapasite ile uygulanabileceğini iddia eden Nye, sert güç kullanımının ortaya çıkardığı ağır maliyeti, yumuşak gücün tercih sebebi kılmıştır. ABD’nin özellikle Bush yönetimi döneminde sert gücünün olumsuz etkilerini yumuşak gücünü yeterli düzeyde kullanarak nötralize edememesi, Irak Savaşı sonrasında ABD’ye yönelik BM’de ve uluslararası kamuoyunda desteği azaltmıştır. Nye, bu örneği sert ve yumuşak gücün etkileşim halinde kullanılarak akıllı güce dönüştürülmesinin kaçınılmaz bir strateji olduğunu belirtmek için vermiştir. İlk bölümde güç çeşitlerine ve etkilerine yönelik yapılan tanımlamalara çeşitli olaylar bağlamında örnekler verilerek netlik kazandırılmıştır.

Keywords
.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri