Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OSMANLI DEVLETİ’NDE BİNİCİLİK KÜLTÜRÜ VE CİRİT OYUNU
Özet Türklerde spor, Türk’ün gücünü, çevikliğini, bedensel yetilerini gösteren milli kültür varlıklarından birisi olagelmiştir. Diğer Türk devletlerinde olduğu gibi Osmanlı Devleti’nde de güreş, avcılık, atıcılık, okçuluk, binicilik, kılıç, ağırlık kaldırma, gürz ve topuz kullanma, cirit, tepük gibi etkinlikler ön planda yer almaktadır. Yarışma biçiminde gerçekleştirilen güreş, binicilik, cirit ve okçuluk gibi sporlar daha sonaki yıllarda gelenekselleşmiş ve atat sporumuz haine dönüşmüşlerdir. Özellikle Osmanlı Devleti’nin ihtişamlı dönemlerinde güreş, atıcılık, binicilik (cündilik), avcılık, okçuluk ve cirit oyunları sarayın ve padişahın desteklediği sporlar olarak göze çarpmaktadır. Binicilik Türklerin hayat biçimini ve tarihini geri dönülemeyecek şekilde değişmesine yol açmıştır. Binicilik ve ata sahip olma onların anayurtlarından farklı bölgelere göç etmelerini kolaylaştırdığı gibi düşmanlarına karşı üstünlük, sürat ve taaruz üstünlüğü kazandırmıştır. Bu araştırmada Eski Türklerden Osmanlı Devleti’nin beylik, devlet ve imparatorluk aşamalarında biniciliğe verilen önem ve binicilik kültürü ilgili alan yazın çalışmalarından derlenerek incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında Osmanlı Devleti’nde Cirit oyunu tarihsel bir bakış açısıyla tanıtılmaya çalışılmış ve konu hakkında açıklayıcı bilgilere yer verilmesi amaçlanmıştır.

Keywords
Osmanlı Devleti, Binicilik, Cirit Oyunu

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri