Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EBÛ MANSÛR MEVHÛB el-CEVÂLÎKÎ VE “el-MU‘ARRAB MİN KELÂM el-A‘CEMΔ ADLI ESERİ
İnsanların, en çok önemsediği, hatta yer yer kutsadığı objelerden biri de dil ve edebiyatlarıdır. Kimi zaman dillerini, arı duru hale getirme konusunda çaba göstermiştir ama insanlar arası ilişkiler, dillerin farklı boyutlardan etkilenmesini beraberinde getirmiştir. Bundan her dil etkilenmiştir. Arapçaya da birçok sözcük girmiştir. Söz konusu sözcükleri ele alıp analiz eden ve kritiğini yapan Arapça dilbilimciler olmuştur. O dilbilimcilerden birisi de “el-Mu‘arrab min Kelâmi’l-A‘cem” adlı eserin sahibi Ebû Mansûr Mevhûb el-Cevâlîkî (ö.540/1145)’dir. O, eserinde yaklaşık 732 sözcüğü konu edinmiş, sözcüklerin hangi dile ait olduğunu belirtmiştir. Kendisi ilmî ölçülere göre hareket etmiş, objektif davranmıştır. Bu çalışmada el-Cevâlîkî’nin kısa biyografisi verilmiş, hoca ve öğrencileri ele alınmış; eserinden yirmiyi aşkın sözcüğün tahlili yapılmıştır.

Keywords
el-Cevâlîkî, el-Mu‘arrab, Dil, Edebiyat, Nizâmiye Medresesi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri