Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NEHCU’L-BELÂĞA’DA İNSANI İMHÂ EDEN ÖZELLİKLERE DAİR BİR MÜLAHAZA
Hz. Ali, vahyin merkezinde büyümüş; başlangıcından sonuna kadar vahye tanıklık yapmış biridir. Takdir edilmesi bağlamında, bütün Müslümanlarca ortak bir paydaya sahiptir. eş-Şerîf Radî tarafından derlenen ve Hz. Ali’ye nisbet edilen “Nehcu’l-Belâga” adlı eserde, onun kendi ailesine; gerek sivil gerekse askerî memurlarına yaptığı birçok öğüt bulunmaktadır. Söz konusu öğütler arasında insanı helak eden özelliklere dair öğütler, oldukça yoğundur. Kimi sözler, onun şahsına; kimi sözler de Hz. Peygamber’in hadislerinden esinlenerek söylenmiştir. Eser, hem anlamca hem Arap dili ve belagati bağlamında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada kötü kimseyi arkadaş edinmek, cimrilik yapmak ve cimri ile arkadaş olmak, dünya sevgisi, kıskanma, nefsi arzularına esir olmak, kendini beğenip başkalarını aşağılamak, öfkelenmek, ümitsizliğe kapılmak, yalan söylemek, zulüm vb. nitelikler ele alınmıştır. Biz, eserde dağınık şekilde geçen nitelikleri tasnif ettik ve alfabetik formda açıklamaya çalıştık.

Keywords
Hz. Ali, Nehcu’l-Belâga, Tavsiyeler, İnsan, Olumsuz özellikler.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri