Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GÖÇÜN SESSİZ KAYIPLARI: ÇOCUK İNTİHARLARI
İntihar, toplumda ağır ruhsal bozuklukları olanlardan, göç gibi stres yaratan yaşam koşullarına tepki veren normal kişilere kadar geniş bir popülasyon da görülebilmektedir. Literatürde göçmenlerin yerel halka oranla daha fazla intihar girişim ve düşünceleri taşıdıkları tespit edilmiştir. Son zamanlardaki istatistiksel verilere göre tüm dünyada göçmen sayısı artmaktadır. Göçmen sayısının artması barınma, beslenme, sağlık ve eğitim sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en çok etkilenen gruplardan birini de çocuklar oluşturmaktadır. Göçmen çocuklar arasında, anksiyete, post travmatik stres bozukluğu, somatik semptomlar, depresyon ve intihar gibi ruh sağlığı sorunları öne çıkmaktadır. 2017 yılı itibariyle göçmen çocuklara yönelik intihar haberlerinde artış olduğu görülmektedir. Bu durum göçmen çocukların intihar düşüncesi ve davranışı açısından riskli grubu oluşturduğunu göstermektedir. Bu bağlamda bu çalışma, göçmen çocuklarda görülmeye başlanan intihar olaylarına dikkat çekmek ve bu konuda koruyucu sağlık önlemlerinin alınması gerektiğini vurgulamak amacıyla yapılmıştır.

Keywords
Çocuk, göç, intihar, ruh sağlığı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri