Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YABANCI DİLLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN YABANCI DİL DİNLEME KAYGILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Dinleme, doğal bir dilde iletişimsel sürekliliğin temel bir öğesidir. Dinleyen birey söylenenleri anlamlandırır, konuşma sırasını alarak iletişime yön verir ve söylem boyutunda dil sürekliliğini kalıcı kılar. Dinleme anlamlandırmayı gerektirdiğinden şayet söylenenleri anlamlandıramıyorsa yabancı dil öğrenen birey endişeye kapılabilir. Bu çalışma yabancı dil öğrencilerinin dinleme kaygılarını saptamayı amaçlamakta ve hangi etkenlerin öğrenende dinleme kaygısı yarattığını tespit etmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın örneklemini Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. 159 katılımcıya “Yabancı Dil Dinleme Kaygıları” anketi uygulanmış, elde edilen veriler SPSS programıyla çözümlenmiş, betimsel analizle yorumlanmıştır. Anketin güvenirlilik ve geçerlilik sonucu Cronbach Alpha 0,83 olarak saptanmıştır. Dinlemede yaşanılan kaygı dilin anlamlandırma boyutunda ortaya çıkmaktadır. Yabancı dil bölümü öğrencileri en fazla kaygıyı çok hızlı konuşulduğunda konuşulanları anlamlandıramadıklarında, dinlenilen konuyla ilgili daha önce yeterli bir bilgiye sahip olmadıklarında, kötü bir sesletime maruz kaldıklarında ve dinlediklerini anlamadıklarında öğretmenin olumsuz tepki verdiğinde yaşamaktadırlar.

Keywords
Yabancı dil, dinleme, kaygı, anlamlandırma, dinleme stratejileri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri