Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GEMİ İŞLETMECİLİĞİNDE KALİTENİN ARTTIRILMASI İÇİN ITF’İN ROLÜ VE TÜRKİYE’DE DENİZ İŞ KOLU SENDİKACILIĞI
Dünya üzerinde denizciliğin önemi tüm taraflarca bilinmektedir. Bugün, dünya yük taşımacılığının yüzde 80'i deniz yoluyla yapılmaktadır. Türkiye denizcilik piyasasından hak etiği payı alamamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri deniz iş kolunda sendikal örgütlülüğün çok zayıf olması. Örgütlülüğün özel sektörde yok denebilecek seviyede olmasıdır. Bu durum Türkiye’de denizciliğimizin gelişmesinde önemli bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Deniz iş kolunda örgütlüğü olmayan bir ülkenin gemi adamı ihraç edebilmesi ve küresel denizcilik piyasalarında söz sahibi olması oldukça güçtür. Türkiye denizcilikte adil bir düzeni sağlamış örgütlü deniz emekçileri ile dünya üzerinde söz sahibi olacaktır. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) ile ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye denizciliği için önemli bir ihtiyaçtır. ITF dünya üzerinde en eski federasyonlardan biridir. Dünya denizcilik sektörünü etkileyebilecek örgütlü bir güce sahiptir. Gemi adamlarının sosyal haklarının geliştirilmesi için önemli işlere imza atmıştır. Türkiye’de deniz iş kolunda örgütlülüğün sağlanarak ITF ile ilişkilerin geliştirilmesi denizciliğin gelişimini hızlandıracaktır.

Keywords
Maritime Management, Logistic, Industrial Relationships, Quality and Safety Management.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri