Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AYLAN BEBEĞİN SON UYKUSUNUN BASINA YANSIMASI
Yıllardır sığınmacı problemine yeterince önem vermeyen ülkeler, kıyıya vurmuş Aylan bebeğin cansız bedenini gördükten sonra ülkelerinin kapısını Suriyeli mültecilere açmışlardır. Basit görünen bu trajik olayla dünya ülkeleri bir anda fikirlerini değiştirmişlerdir. Aylan bebeğin basında günlerce haberi yapılmış, karikatürleri çizilmiştir. Bu çalışmada Aylan bebeğin ölümünün ardından çıkan gazetelerde kullanılan manşetler ve basının bu olaya bakışı incelenmiştir. Bir anda dünyayı ve Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay çoğu ülkenin mültecilere karşı politikasını değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı; bu büyük dramın sembolü olan Aylan bebeğin ölümünden bu yana ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine sığınmak isteyen yüz binlerce Suriyeli mültecinin yaşadığı zorlukların yansımalarını Türk basınında çıkan haberlere dayanarak gözler önüne sermektir. Çalışma kapsamında çeşitli gazetelerin Aylan bebeğin ölümü üzerine yayımladıkları manşetler sosyolojik bağlamda incelenmiş ve içerik analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda Türk basını Aylan bebeğinin ölümünü daha çok dünyanın bir ayıbı olarak görmüş, mültecilerin göçleri sırasında yaşadıkları trajedilerde Avrupa’nın sorumluluğunun büyük olduğunu vurgulamışlardır. Nitekim bu talihsiz olaydan sonra Batı, Suriyeli mültecilere kısa bir süre de olsa kapılarını açmıştır. Bir anda dünyayı ve Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay çoğu ülkenin mültecilere karşı politikasını da değiştirmiştir.

Keywords
Suriyeli mülteciler, Aylan bebek, basın haberleri, manşet.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri