Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖĞRETMEN ADAYLARININ SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN YAPISI VE ÖĞRETİMİN TOPLULAŞTIRILMASINA İLİŞKİN FARKINDALIKLARI
Dünyada, 20. yüzyılın başlarında gelişim gösteren toplu öğretim anlayışı, birbirinden bağımsız disiplinlerin ve uygulamaların olmadığı, konuların ve sorunların çok boyutlu ve bütüncül olarak ele alındığı bir eğitim-öğretim sistemi olarak tanımlanabilir. Türkiye’de de dünyadaki gelişmelere paralel olarak 20. yüzyılın başlarında toplu öğretim sistemine geçilmiştir. Toplu öğretim anlayışının Türk eğitim sistemine en önemli yansımalarından biri Sosyal Bilgiler dersidir. Sosyal Bilgiler dersinin amaçlarının gerçekleşebilmesi için öğretmenlerin toplu öğretim anlayışı ve ilkelerinin farkında olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla öğretmen adaylarının da buna uygun bir lisans eğitimi almaları ve bir toplu öğretim dersi olarak Sosyal Bilgileri uygulama konusunda gerekli yeterliklere sahip olmaları beklenmektedir. Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler dersinin program yapısı ve öğretimin toplulaştırılması hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yaklaşımına uygun olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın katılımcıları lisans programının son döneminde bulunan 18 Sosyal Bilgiler öğretmen adayıdır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen veriler, tümevarımsal bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının çoğu, ilköğretim düzeyinde ayrık (disipliner) öğretimden çok toplu öğretimin yapılması gerektiğini savunmuşlardır. Ancak var olan Sosyal Bilgiler programında üniteler arası bağ kurma probleminin varlığına vurgu yapmışlardır. Sosyal Bilgiler öğretmenliği lisans programındaki derslerin çoğunlukla disipliner olduğu, toplulaştırmayı öğrenecekleri yeterli derslerinin bulunmadığını belirtmişlerdir. Bu noktada farklı disiplinler arasında ilişki kurma konusunda daha fazla uygulama yapılmasını önermişlerdir.

Keywords
Sosyal Bilgiler dersi, toplu öğretim sistemi, öğretmen adayları.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri