Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YAŞAR KEMAL’İN “SARI SICAK” ADLI HİKÂYESİNDE METNİN İÇ İŞLEYİŞİNDE BİR GÖSTERGE BİRİMİ OLARAK LEİTMOTİV TEKNİĞİ
Kurmaca dünya içinde bir mesajın başarıyla iletilebilmesi, onun kendi iç işleyiş kuralları sayesinde olur. Bu açıdan anlatı unsurlarının kendi içinde tutarlı olmasında anlatım teknikleri önemli yere sahiptir. Zira, her bir tekniğin anlatının sunumu noktasında belli bir işlevi yerine getirdiği görülür. Yine, anlatıyı oluşturan bütün işlevsel birimler anlatının üretilmesine katkıda bulunur. Leitmotiv tekniği de hem karakterin sunumunda hem de daha geri plandaki muhtevanın okura sezdirilmesinde önemli görev yüklenir. Söylem düzleminde sık sık tekrarlanan ifâdelerden oluşan leitmotivler, bu şekilde anlatının temel iletisine kılavuzluk yapar. Böylece bu anlatım tekniği anlatıda biçim ve içerik katmanlarını da kaynaştırır. Dolayısıyla tamamlanmış bir sistem olan anlatıda leitmotiv tekniği örtük dizgesel yapıyı gösterip belirginleştiren bir gösterge niteliğinde karşımıza çıkar. Ayrıca bu şekilde de anlatının estetik yapısının olumunda etkili olur. Bu çalışmada da Yaşar Kemal’in “Sarı Sıcak” adlı hikâyesinden hareketle, metnin iç işleyişinde bir gösterge birimi olarak leitmotiv tekniğinin işlevi ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Keywords
Kurgu, anlatı, metin, gösterge, leitmotiv, anlatım tekniği, Yaşar Kemal, “Sarı Sıcak”.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri