Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KAPİTALİZM’İN SARMALINDAN BİR ÇIKIŞ YOLU OLARAK ADİL EKONOMİK DÜZEN’İN KREDİLEŞME İLKELERİ
Günümüzde hâkim iktisadi düzen olarak işlevini devam ettiren Kapitalizm, bir sömürü aracı olarak kullanıldığından insanlığa huzur ve saadet getirmesi mümkün görülmemektedir. Kapitalizm güçlünün üstün olması gerektiği fikrinden hareketle geri kalmış ülkelerin sömürülmesine ortam hazırlamakta ve bu ülke insanlarını açlığa mahkûm etmektedir. Ekonomisi gelişmiş ülkeler tarafından da sömürü aracı olarak kullanılmakta ve bu ülke insanlarını bencilleştirmekte ve daha çok servet sahibi olmak adına haram olan yollara sevk etmektedir. Yaratan’ın Kur’an-ı Kerimdeki emirlerinin tersi istikamette uygulanan bu iktisadi uygulama dünya çapında krizlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte işsizliğin artması, adaletsizliklerin ortaya çıkması, suç oranlarının artması gibi olumsuzluklar baş göstermiştir. Bu durum hâkimiyetini devam ettiren iktisadi görüşün tartışılmasını beraberinde getirmiş ve yeni bir ekonomik anlayışa şiddetle ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Erbakan bu düzensizlikleri düzeltmek için “Adil Ekonomik Düzen” adı altında günümüz şartlarına uygun, İslam referanslı bir iktisadi düzen oluşturmuştur. Bu iktisadi düzen içerisinde günümüz şartlarına uygun, yedi tane olmak üzere faizsiz kredi ilkesi oluşturmuş ve sistemleştirmiştir. Bu ilkeler geliştirilerek kredi kullananlara maddi manevi yük getirmeden Adil Ekonomik Düzen içerisinde faizden uzak bir kredi sistemi oluşturma çabaları devam edecektir.

Keywords
Erbakan, Adil Ekonomik Düzen, Kapitalizm, İslam Ekonomisi, Kredi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri