Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE ÖĞRETMEN ADAYLARININ STRES DÜZEYLERİ
Alan yazın incelendiğinde hem yurt dışındaki hem de Türkiye’deki çalışmalar, öğretmen adaylarının rol belirsizliği, uyum sorunu, zaman sıkıntısı, maddi problemler ve ödevler gibi pek çok faktör nedeniyle yüksek düzeyde stress, depresyon, umutsuzluk ve kaygı yaşadığı görülmektedir. Ancak Türkiye’de öğretmen adaylarının yaşadığı stres faktörleri ve stres düzeyleri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının stress düzeylerinin sınıf düzeylerine ve cinsiyete gore farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Çalışmaya İzmir’de bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 138 İngilizce öğretmen adayı katılmıştır. Öğretmen adaylarına, Dahlin, Joneborg ve Runeson (2005) tarafından geliştirilen Yüksek Öğrenim Stres Envanteri uygulanmıştır. Uygulanan principal component analizinde, varimax seçeneği kullanılmıştır. Elde edilen veriler sosyal bilimler için geliştirilmiş olan SPSS 17 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, araştırmaya katılan tüm öğretmen adaylarının yüksek oranda strese maruz kaldıklarını ortaya çıkmıştır. 1.sınıf öğrencilerinin, özellikle 2.sınıf öğrencileri ile karşılaştırıldığında, çok daha stresli oldukları görülmüştür. Stres skorları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca, ‘Cinsiyet ve etnik yapı’ dışındaki hiç bir faktörde, cinsiyetler arası önemli bir farklılık tespit edilmemiştir. Bulgular Türkiye’de öğretmen yetiştirme alanıyla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.

Keywords
Stres faktörleri, öğretmen adayları, cinsiyet, sınıf düzeyi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri