Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Yayın Etiği


Yayın Etiği

Hakemli bir dergi olan RESSJOURNAL, daha önceden başka yerlerde yayımlanmamış olan araştırmaları ve makaleleri yayımlar. 

Yazarlar İçin Etik Kurallar

Bilimde güven, bilimsel dürüstlüğün temelini oluşturur. Bütün bilim insanları güvene ve dürüstlüğe dayalı değerleri korumakla sorumludur. Bilimsel araştırmaya katılanların, her zaman bağlı olmaları gereken ilkeler vardır.

Bunlar; nesnel olmak ve araştırmanın yürütülmesinde mesleğin gerektirdiği en yüksek standartlara sahip olmak, olumlu-olumsuz eleştiriye açık olmak ve dürüstlükten taviz vermemek, bireylerin katkılarını açık bir şekilde belirtmek ve bunu bilimsel makalelerde de vurgulamak gibi sıralayabiliriz. 

Hakemler İçin Etik Kurallar

 • Hakemler değerlendirme sürecinin gizli olduğunun ve dışarıdan üçüncü kişilerle paylaşılmaması gerektiğini bilmeliler.
 • Dergiye gönderilen her çalışma hakemlerce tarafsız değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.
 • Hakemler, belirlenen süre içerisinde çalışma ile ilgili anlaşılır ve yapıcı bir değerlendirme raporu sunmalıdırlar.
 • Çalışmanın intihal olduğu ya da önceden başka bir yerde yayımlandığı anlaşılması üzerine hakemler durumu editöre bildirmelidirler.

Editör Takımı ve Editör İçin Etik Kurallar

 • Hakem değerlendirme sürecinde editör ve editör takımı RESSJOURNAL’un aşağıda sunulan ilkelerine bağlı olmalıdır.
 • Editör ve editör takımı hakem değerlendirme sürecinin gizli olduğu ve üçüncü kişilerle paylaşılmaması gerektiğini bilmelidirler.
 • Din, dil, ırk, cinsiyet, milliyet, kıdem veya kurumsal ilişki gözetmeksizin editör ve editör takımı dergiye gönderilen ve yayımı uygun görülen her çalışmaya tarafsız tutum sergilemelidirler.
 • Dergiye gönderilen bir makalenin intihal olduğu, başka yerde yayımlanma aşamasında olduğu veya yayımlandığına ilişkin bir iddia karşısında dergi editörü durumu editör takımı ile araştırmak durumundadır.

Yukarıda sıralanan ilkelerin ihlali söz konusu olduğunda, çalışma geri çevrilir; yayımlanmış ise de yayımdan kaldırılır.

 

Öneriler

Etik kurallar ile ilgili öneriniz varsa lütfen editör ile iletişime geçiniz.


Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri